Skip to main content
Please wait...
zasada działania oczyszczalni ścieków

Zasada działania przydomowej oczyszczalni

Zasada działania przydomowych oczyszczalni ścieków opiera się na dwuetapowym oczyszczaniu ścieków bytowych.

W pierwszym etapie mamy do czynienia z podczyszczaniem ścieków, w którym następuje usuwanie substancji nierozpuszczalnych w wodzie. W procesie
tym biorą udział bakterie beztlenowe, dzięki którym w osadniku gnilnym dochodzi do automatycznego oddzielenia substancji lekkich (oleje i tłuszcze) od substancji ciężkich. Te ostatnie w wyniku opadania gromadzą się na dnie zbiornika w postaci osadu. Osad ten ulega fermentacji w wyniku, czego mamy do czynienia z rozkładem na substancje mineralne rozpuszczalne i nierozpuszczalne.

W ten sposób wstępnie podczyszczone ścieki przepływają przez specjalny kosz z filtrem będący elementem zbiornika oczyszczalni, a następnie trafiają do drenażu rozsączającego, w którym poddawane są kolejnemu etapowi oczyszczania wykorzystującym do tego celu tlen. W tym procesje główną rolę odgrywają bakterie, dla którym ścieki stanowią swoistego rodzaju pokarm.

Prawidłowo dobrany osadnik gnilny oraz rodzaj drenażu rozsączającego pozwala na odpowiednie oczyszczenie ścieków wynoszących ok. 60 %. W drugim etapie za sprawą drenażu rozsączającego, złoża filtracyjnego lub biologicznego ścieki są
oczyszczane nawet w 98 %.

Aby proces oczyszczalnia był skuteczny, musi wynosić minimum trzy dni, dlatego bardzo ważnym czynnikiem jest odpowiedni dobór wielkości przydomowej czyszczalni ścieków. Wielkość zbiornika uzależniona jest ścisłe od osób znajdujących się w danym gospodarstwie domowym jak również od dziennego wykorzystania wody.

Informacja

Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!