Skip to main content
Please wait...
Lokalizacja oczyszczalni i drenażu rozsączającego

Lokalizacja oczyszczalni i drenażu rozsączającego

O tym, czy przydomowa oczyszczalnia zmieści się na działce, decydują nie tylko wielkość jej poszczególnych elementów i wymagania dotyczące ich montażu względem siebie. Przede wszystkim muszą być zachowane odpowiednie odległości od innych obiektów, na które może oddziaływać.

Najważniejszym czynnikiem, na który należy zwrócić uwagę jest poziom wód gruntowych na działce. Nie może być on mniejszy niż 1,5 od spodu drenażu rozsączającego. W przypadku zbyt wysokich wód gruntowych należy zastosować specjalne do tego celu przepompownie wody, które pozwalają na podniesienie montażu wysokości całej oczyszczalni na bezpieczną odległość od występujących wód.

Osadnik gnilny powinien być umiejscowiony jak najbliżej budynku – tak, aby ścieki wędrujące z budynku do zbiornika przebyły jak najkrótsza drogę. Dzięki temu ścieki będą miały wyższą temperaturę, co pozytywnie wpłynie na proces rozkładu zanieczyszczeń. Sam zbiornik można umieścić w pobliżu budynku jednorodzinnego, ale tylko wtedy, gdy będzie posiadał odpowiednie odpowietrzenie znajdujące się powyżej 0,6 m od górnej krawędzi okien i drzwi zewnętrznych. W przypadku braku takiego rozwiązania osadnik musi znajdować się, co najmniej 5 m od budynku. Dodatkowo zbiornik oczyszczalni powinien być oddalony, co najmniej 15 m od najbliższej studni oraz minimum 2 m od granicy działki oraz drogi.


W przypadku drenażu rozsączającego należy zachować odpowiednie odległości:

  • 30 m od najbliższej studni
  • 3 m od budynków
  • 2 m od granicy działki i dróg

Sam drenaż można dostosować do warunków panujących na działce, ale zaleca się, aby w przypadku kilku nitek drenarskich odległość pomiędzy nimi nie była mniejsza niż 1,5 m. Długość pojedynczej nitki nie powinna przekraczać 30 m.

Informacja

Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!